VVĮ GEROSIOS VALDYSENOS INDEKSAS
Remiantis pasauliniais gerosios valdysenos principais, valstybė, būdama įmonių akcininkė bei per šias įmones teikdama ypač svarbias funkcijas šalies gyventojams, privalo užtikrinti, kad jos valdomos įmonės veiktų laikantis aukščiausių valdysenos standartų. Šiam tikslui pasiekti valstybė yra patvirtinusi valstybės valdomų įmonių valdysenos politiką, kuria privalo vadovautis visos VVĮ ir valstybei atstovaujančios institucijos. Nustatyta politika remiasi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) parengtomis Valstybės valdomų įmonių valdymo gairėmis. kuriose yra nustatyti pagrindiniai VVĮ gerosios valdysenos principai. EBPO gairės yra pripažįstamos, kaip vienos pažangiausių VVĮ valdysenos klausimais. Siekiant užtikrinti, kad VVĮ valdysenos politikos būtų laikomasi, valstybė yra įpareigojusi Valdymo koordinavimo centrą (VKC) atlikti reguliarų VVĮ valdysenos monitoringą. VVĮ valdysenos kokybės vertinimui yra taikomas VKC sukurtas vertinimo įrankis – VVĮ gerosios valdysenos indeksas.
VVĮ gerosios valdysenos indekso tikslas – įvertinti ir pamatuoti, kaip valstybės valdomos įmonės bei jas kontroliuojančios valstybei atstovaujančios institucijos įgyvendina pagrindines gerosios valdysenos praktikas, kurios apima Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijas, Nuosavybės gairių, Skaidrumo gairių ir Atrankos gairių nuostatas bei kitus VVĮ veiklą reglamentuojančius dokumentus ir geriausias pasaulines praktikas. Šiuo metu tai yra vienintelis įrankis, kurio pagrindu įvertinama visų VVĮ bei jų dukterinių įmonių valdysenos kokybė ir atitiktis teisės aktų nuostatoms.
Atsižvelgiant į pokyčius VVĮ valdysenoje bei į pačių VVĮ faktinius veiklos rezultatus, VVĮ gerosios valdysenos indeksas yra atnaujinamas kiekvienais metais, pradedant nuo 2012 metų. Nuo 2016 metų Indeksas yra išleidžiamas kaip atskira valdysenos ataskaita, kurioje pateikiami agreguoti VVĮ valdysenos rezultatai. Ataskaita yra viešai prieinama VKC tinklapyje.
Nuo 2019 metų į VVĮ gerosios valdysenos indeksą įtraukiamas ir VVĮ dukterinių įmonių valdysenos vertinimas. Šių įmonių vertinimo principai didžiąja dalimi nesiskiria nuo VVĮ vertinimo, laikomasi tų pačių valdysenos principų, išskyrus atvejus, kai tam tikros praktikos dukterinėms įmonėms nėra formalizuotos VVĮ valdysenos politikoje arba nėra aktualios.