VVĮ ir SVĮ valdybų nariams bus tobulinama darbo apmokėjimo tvarka
Valdysenos ir personalo atrankos specialistai rekomenduoja keisti valstybės valdomų įmonių (VVĮ) bei savivaldybių valdomų įmonių (SVĮ) valdybų ir stebėtojų tarybų narių darbo apmokėjimo tvarką, siekiant stiprinti aukštą profesinę kvalifikaciją turinčių žmonių aktyvesnį įsitraukimą į kolegialių organų veiklą. Šiuo metu Ekonomikos ir inovacijų ministerija, konsultuodamasi su Valdymo koordinavimo centru ir valstybės institucijomis, baigia rengti naują atlyginimo VVĮ ir SVĮ kolegialių organų nariams mokėjimo sistemą.
Valdymo koordinavimo centras inicijavo apskritojo stalo diskusiją, kurioje dalyvaujant Vyriausybės kanceliarijos, Finansų, Vidaus reikalų bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijų, Valstybės tarnybos departamento, Valstybės tarnautojų asociacijos, Valstybės kontrolės, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos darbdavių bei Lietuvos pramonininkų konfederacijų atstovams bei personalo atrankos „AIMS International Lietuva“ ekspertams, svarstytas VVĮ ir SVĮ kolegialių organų narių darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimas.
Atsižvelgus į suinteresuotų institucijų, verslo atstovų, valdysenos ir personalo atrankos ekspertų išsakytas pastabas bei pasiūlymus jau greitu metu Vyriausybei bus teikiama tvirtinti nauja atlygio VVĮ ir SVĮ kolegialių organų nariams tvarka.
Atlygio politika nebeatliepia darbo rinkos sąlygų
Šiuo metu pagrindinės atlygio VVĮ ir SVĮ kolegialių organų nariams mokėjimo taisyklės nustatytos trijuose skirtinguose teisės aktuose, tačiau juose nėra įtvirtinta, kad VVĮ ar SVĮ valdybos nario atlygio dydis turi būti fiksuotas. Taip pat nėra jokio reguliavimo dėl valstybės tarnautojų, dirbančių VVĮ ar SVĮ kolegialiuose organuose, atlygio dydžio.
Dar pernai Valstybės kontrolė, atlikusi valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių bei viešųjų įstaigų valdysenos auditą, rekomendavo atnaujinti VVĮ ir SVĮ kolegialių organų narių atlygio politiką, numatant fiksuoto atlygio sistemą.
„Depolitizuotos ir standartizuotos kolegialių organų atrankos procedūros atvėrė kelią nepriklausomiems įvairių sričių profesionalams į VVĮ ir SVĮ valdybas, tačiau svarbu, kad jos būtų stiprios, kompetentingos ir dirbtų efektyviai. Norėdami, kad VVĮ kolegialiuose organuose dirbtų aukščiausią profesinę kompetenciją, žinias ir patirtį turintys asmenys, turime užtikrinti šiandienos darbo rinką atliepiančias sąlygas“, – sako Valdymo koordinavimo centro direktorius Vidas Danielius.
Šiuo metu Ekonomikos ir inovacijų ministerijos baigiamame rengti Vyriausybės nutarimo projekte siūloma, kad nepriklausomo kolegialaus organo nario atlyginimas būtų ne mažesnis kaip 1/4 bendrovės vadovui nustatyto vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, o kolegialaus organo pirmininko – ne mažesnis kaip 1/3. Taip pat siūloma sudaryti galimybę nustatyti konkurencingus atlygius ir valstybės tarnautojams, einantiems VVĮ ir SVĮ kolegialių organų pareigas, kartu rekomenduojant, kad tas pats valstybės tarnautojas būtų paskirtas ar išrinktas nedaugiau kaip vienos VVĮ ar SVĮ kolegialaus organo nariu.
Galimybė motyvuoti valstybės tarnautojus bei pritraukti užsienio ekspertus
Tarptautinės vadovų paieškos įmonės „AIMS International Lietuva“ vadovaujantis partneris Šarūnas Dyburis pripažįsta, kad VVĮ ir SVĮ kolegialių organų narių atlygio už darbą pokyčiai yra reikalingi, todėl pozityviai vertina iniciatyvą keisti darbo apmokėjimo tvarką.
„Kiekvienas atliekamas darbas ir prisiimama atsakomybė turi būti deramai atlyginama. Nepriklausomiems kolegialių organų nariams už darbą yra apmokama, o valstybės tarnautojams, kurie atlieka ne mažiau svarbią funkciją ir atstovauja įmonės akcininką – valstybę, dažnu atveju už atliekamą darbą nėra kompensuojama. Darbo apmokėjimo sureguliavimas padėtų labiau motyvuoti valstybės tarnautojus. Be to, tai leistų padėti pritraukti ir papildomus žmones, kurių pagrindinė funkcija galėtų būti būtent valstybės, kaip pagrindinio akcininko, atstovavimas tampant profesionaliais priklausomais kolegialiųjų organų nariais“, – teigia jis.
Taip pat Š. Dyburis mano, kad siūlomi pakeitimai sudarytų sąlygas sudominti daugiau užsienio piliečių prisijungti prie VVĮ valdybų ir stebėtojų tarybų. „Tokį susidomėjimą ir planus kviesti užsienio piliečius prisijungti jaučiame beveik visose svarbiausiose valstybės įmonėse“, – pažymi „AIMS International Lietuva“ vadovaujantis partneris Š. Dyburis.
Siekį suvienodinti VVĮ ir SVĮ kolegialių organų narių atlygį ir darbo sąlygas palankiai vertina ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Gudas.
„Aukščiausių standartų įmonių valdyme galime tikėtis tik sudarydami tam palankias sąlygas, kurios apimtų ne tik vienodus atlygio principus visiems kolegialių organų nariams – nemažiau svarbios ir asmenų civilinės atsakomybės saugumo garantijos. Visi valdybų nariai yra vienodai atsakingi už savo priimtų sprendimų pasekmes, įskaitant ir valstybės tarnautojus, todėl mūsų įstatymai turėtų būti formuojami taip, kad turėtume valstybę, kurioje galime pasitikėti valstybės tarnautoju ir kad tas pasitikėjimas jaustųsi“, – akcentuoja jis.