Verslo vadybos ir kitų sričių profesionalai kviečiami į VVĮ valdybas
Valdymo koordinavimo centras informuoja, kad 2024 metais bent dešimtyje valstybės valdomų įmonių (VVĮ) bus formuojamos naujos valdybos ir stebėtojų tarybos. Verslo vadybos, strateginio planavimo, ekonomikos ir finansų bei kitų sričių profesionalai kviečiami ruoštis ir aktyviai dalyvauti kitąmet vyksiančiose viešose atrankose į VVĮ bei jų dukterinių bendrovių kolegialius organus. Nepriklausomiems VVĮ valdybų nariams žadamas ne mažiau ketvirtadalio siekiantis bendrovės vadovo atlygis.
Nepriklausomų valdybos narių kitąmet bus ieškoma didžiosioms VVĮ, tokioms kaip Lietuvos oro uostai, Ignalinos atominė elektrinė, Lietuvos paštas, Lietuvos automobilių kelių direkcija ir kitoms. Taip pat nepriklausomų valdybų narių atrankos vyks ir dalyje dukterinių VVĮ bendrovių, tarp jų „Litgrid“, „Amber Grid“, „Baltpool“, „Valstybės investicijų valdymo agentūra“ (VIVA), „Kauno kogeneracinė jėgainė“ ir kitose.
„Nepriklausoma, kompetentinga ir motyvuota valdyba yra vienas esminių efektyvios VVĮ valdysenos veiksnių. Pastaraisiais metais vis gausiau į VVĮ valdybas ir stebėtojų tarybas pritraukiami nepriklausomi nariai atsineša ne tik žinias, bet ir gerąją verslo valdymo patirtį bei kompetencijas, kurios stiprina ir gerina VVĮ valdymą. Praktika rodo, kad svarbu, jog VVĮ valdyboje būtų narių, turinčių kuo įvairesnių kompetencijų, todėl savo srities profesionalus kviečiame aktyviai dalyvauti viešose atrankose į kitąmet naujai formuosiamas VVĮ valdybas ir stebėtojų tarybas“, – sako Valdymo koordinavimo centro vadovas Vidas Danielius.
Tie, kas savo žiniomis, patirtimi ir gerąja verslo valdymo praktika nori prisidėti prie VVĮ valdysenos gerinimo, jau dabar kviečiami registruotis Valdymo koordinavimo centro sudaromoje valdysenos ekspertų duomenų bazėje https://governance.lt/kolegialus-organai/#informavimas. Užsiregistravusiems ir išreiškusiems susidomėjimą įsitraukti į VVĮ valdymą bus atskirai informuojama apie kiekvieną naują VVĮ inicijuotą atranką bei suteikiama išsami informacija dėl kandidatūros teikimo į konkrečios įmonės kolegialų organą.
Reikalavimai kandidatams: nuo reputacijos iki ūkio šakos išmanymo
Valdybų ir kitų kolegialių organų atrankos vykdomos pagal Vyriausybės nustatytą standartą, laikantis tarptautinių gerosios valdysenos principų. „Tinkamas valdybos atrankos procesas yra pirmas žingsnis siekiant užtikrinti, kad suformuota VVĮ valdyba veiktų efektyviai ir skaidriai. Pastaraisiais metais visos VVĮ formuoja valdybas laikantis viešos atrankos principų ir standartizuotų atrankos procedūrų, taip pat vis dažniau yra pasitelkiamos ir kitos gerosios praktikos, pavyzdžiui, profesionalių vadovų paieškos agentūrų įtraukimas, kompetencijų matricų sudarymas ir jos pagrindu aiškiai iškomunikuoti kvalifikaciniai reikalavimai atrankos skelbimuose“, – pabrėžia V. Danielius.
Kandidatuojantiems į nepriklausomus VVĮ kolegialių organų narius Valdymo koordinavimo centras yra parengęs išsamią atmintinę, kaip vykdomos atrankos.
Nepriklausomiems VVĮ valdybų nariams pagal teisės aktus yra nustatyti bendrieji, nepriklausomumo ir specialieji reikalavimai. Kiekvienas kandidatas į VVĮ kolegialų organą turi atitikti bendruosius reikalavimus, tai yra turi turėti aukštąjį išsilavinimą, būti nepriekaištingos reputacijos bei nebūti tos VVĮ ar jos dukterinės bendrovės, ar susijusios įmonės, į kurią kandidatuoja, akcininkas ar jo atstovas. Specialieji reikalavimai įprastai apima vadybos, finansų valdymo, strateginio planavimo ir ūkio šakos, kurioje veikia VVĮ, kompetencijas. „Atsižvelgiant į konkrečios VVĮ poreikius bei trūkstamas ar pageidaujamas kolegialaus valdymo organo kompetencijas gali būti nustatomos ir kitos kompetencijos. Formuojant valdybą svarbu, kad ji būtų kompetentinga tiek kaip kolegialus organas, tiek ir vertinant individualius valdybos narius“, – akcentuoja V. Danielius.
VVĮ kolegialių organų narių atlygis auga
Nepriklausomiems VVĮ kolegialių organų nariams yra mokamas atlygis, kuris dažniausiai yra fiksuotas. V. Danielius pažymi, kad šiuo metu pereinama prie praktikos, kai VVĮ valdybų nariams mokamas fiksuotas atlygis yra susiejamas su vidutiniu bendrovės vadovo uždarbiu.
„Pasaulinė praktika rodo, kad nepriklausomiems VVĮ valdybų nariams mokamas atlygis turi motyvuoti ir skatinti į VVĮ valdybas pritraukti kompetentingus ir motyvuotus profesionalus. Nauja diegiama atlygio politika numato, kad nepriklausomiems VVĮ valdybų ir stebėtojų tarybų nariams turi būti mokamas ne mažesnis kaip 1/4 bendrovės vadovo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydis, o VVĮ kolegialių organų pirmininkams rekomenduojama kad atlygis, sudarytų ne mažiau 1/3 bendrovės vadovo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio“, – paaiškina Valdymo koordinavimo centro vadovas V. Danielius.
Vidutinis nepriklausomo VVĮ valdybos nario mėnesinis atlygis pernai siekė 1277 EUR, o valdybos pirmininko – 1797 EUR. Per 2022 metus VVĮ kolegialių organų narių faktinis atlygis paaugo – 43 proc., o pirmininkų – 35,1 proc.
Šiuo metu visų VVĮ valdybų ir stebėtojų tarybų pirmininkai yra nepriklausomi, o renkamų VVĮ kolegialių organų sudėtyse nepriklausomų narių dalis yra išaugusi iki beveik 64 proc. Tai atitinka gerąją EBPO valdysenos praktiką ir subalansuoto atstovavimo principus.