Valstybės valdomos įmonės pereina prie naujos veiklos vertinimo sistemos
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kartu su Valdymo koordinavimo centru parengtai valstybės valdomų įmonių (VVĮ) veiklos matavimo rodiklių koncepcijai. Nuo kitų metų kiekviena VVĮ privalės išsikelti po 3 ilgalaikius finansinius tikslus. Taip pat VVĮ turės nusimatyti ir specializuotus veiklos matavimo rodiklius, kurie atlieptų klientų lūkesčius ir plėtrą, organizacijos tobulėjimą, veiklos efektyvumą ir finansinius rezultatus.
„Nauja valstybės valdomų įmonių veiklos vertinimo koncepcija yra itin svarbus vadybinis įrankis, nes iki šiol tokių įmonių komercinei veiklai vertinti buvo naudotas vienintelis nuosavo kapitalo grąžos rodiklis. Jis tinkamas verslo vertės augimui vertinti, bet nėra universalus keliamas finansinis tikslas ir ne visai tiksliai atspindi įmonių veiklos rezultatus. Todėl kartu su Valdymo koordinavimo centru pagal gerąją EPBO šalių praktiką sukūrėme įmonių veiklos matavimo rodiklių koncepciją, kuri leidžia įdiegti efektyvesnę bei tikslesnę rezultatų vertinimo sistemą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Nuo 2022 metų pagal Vyriausybės patvirtintą VVĮ veiklos matavimo rodiklių koncepciją kiekvienai VVĮ privalu išsikelti po 3 ilgalaikius finansinius rodiklius, kurių pasirinkimą bei siektinas vertes 3 metų laikotarpiui įvertins Valdymo koordinavimo centras bei tvirtins Vyriausybė. Tai yra ilgalaikiai pelningumo, optimalios kapitalo struktūros bei dividendų ir pelno įmokų rodikliai, kurie įtraukiami į VVĮ strateginį veiklos planą.
Taip pat papildomai VVĮ turės kas metus išsikelti ir į strateginį veiklos planą įtraukti trumpalaikius finansinius bei nefinansinius veiklos matavimo rodiklius, vadovaujantis subalansuotų rodiklių sistema, t.y. nusimatyti po 1-2 rodiklius kiekvienai iš 4 sričių: vertės akcininkui, klientų lūkesčiams ir plėtrai, veiklos efektyvumui bei organizacijos tobulėjimui. Šie rodikliai privalės būti tarpusavyje suderinami tarp VVĮ, akcininką atstovaujančios ministerijos bei Valdymo koordinavimo centro.
„Labai svarbu, kad VVĮ turėtų aiškią informaciją, ko iš jų tikisi pagrindinis akcininkas – Valstybė. Valdyti ir vertinti VVĮ veiklą sutelkiant dėmesį tik į finansinius tikslus – negalima, reikia suprasti, kaip tie rezultatai yra pasiekiami, t. y. kokie veiksniai ir sąlygos juos lemia. Remiantis gerąja EPBO priklausančių šalių praktika, finansiniai bei nefinansiniai tikslai ir juos atspindintys rodikliai turi būti formuluojami vadovaujantis vieninga veiklos matavimo samprata, kuri leidžia parinkti individualius rodiklius, atsižvelgiant į VVĮ veiklos specifiškumą“, – pažymi Valdymo koordinavimo centro direktorius Vidas Danielius.