Savivaldybių atstovai išgirdo įžvalgas apie lūkesčių raštus ir specialiųjų įpareigojimų atskleidimą
Valdymo koordinavimo centras (VKC), siekdamas skatinti savivaldos atsakomybių stiprinimą bei savivaldybių valdomų įmonių (SVĮ) valdysenos gerinimą per lūkesčių raštus ir specialiųjų įpareigojimų atskleidimą, savivaldybių administracijų atstovams surengė specialų internetinį seminarą, kuriame įžvalgomis šia tema dalijosi VKC projektų vadovai Jurgita Bagdonienė bei Simonas Lekys, o taip pat, Vidaus auditorių asociacijos valdybos pirmininkė Rasa Kislovskienė.
Kaip sako VKC direktorius Vidas Danielius, savivaldybės bei SVĮ turi skirti pakankamai dėmesio lūkesčių raštams bei specialiųjų įpareigojimų atskleidimui, kadangi būtent tai ir gali padėti gerinti SVĮ valdyseną.
„Lūkesčių raštu akcininkas nustato pagrindines įmonės veiklos sritis, apibrėžia funkcijas bei veiklą, strategines kryptis ir laukiamus veiklos rezultatus. Na, o tinkamai atskleidžiant specialiuosius įpareigojimus, atskiriamos komercinės ir nekomercinės įmonių funkcijos, vertinamas įmonių pelningumas ir laukiama grąža, nustatoma, kiek savivaldybei kainuoja pavestų funkcijų vykdymas, atsiranda galimybė atlikti auditą ir įvertinti finansavimo pagrįstumą”, – pažymi V. Danielius.
VKC projektų vadovė Jurgita Bagdonienė seminaro dalyviams detaliau pasakojo apie lūkesčių raštų svarbą savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms bei atkreipė dėmesį, kad gyvenant dinamiškoje aplinkoje, lūkesčių raštus reikėtų atnaujinti reguliariai. Pasak jos, daugumoje situacijų, jei įmonė nežino aiškių akcininko lūkesčių, tikėtina, gali susidurti su sunkumais formuojat savo strateginį planą.
VKC projektų vadovas Simonas Lekys seminaro dalyviams papasakojo apie specialiųjų įpareigojimų teisinius pakeitimus bei naudą, kurią jie galėtų nešti įmonėms ir savivaldybėms.
S. Lekys atkreipė dėmesį, kad savivaldybės kol kas vangiai laikosi rekomendacijų nustatant ir viešinant specialiuosius įpareigojimus, kadangi VKC atlikus savivaldybių interneto svetainių peržiūrą, buvo pastebėta, kad vos penki procentai savivaldybių viešina vykdomus specialiuosius įpareigojimus.
Be to, nėra atskleidžiama specialiųjų įpareigojimų finansinė informacija, atsiliekama nuo Valstybės kontrolės plano iki 2025 m. pabaigos užtikrinti SVĮ specialiųjų įpareigojimų atskleidimą.
Apie savivaldybių specialiuosius įpareigojimus ir valdysenos tobulinimo galimybes seminare pasakojusi Vidaus auditorių asociacijos valdybos pirmininkė Rasa Kislovskienė pabrėžė, kad kompetencijų didinimas tarpusavyje dalinantis gerąja praktika nieko nekainuoja, o siekiant efektyvios vidaus kontrolės, svarbus yra trijų linijų modelis: lūkesčiai veiksmingai vidaus kontrolės sistemai ir nepriklausomam vidaus auditui, tinkamos atsakomybės ir įgaliojimai, tinkamos ir pakankamos kompetencijos.
R. Kislovskienė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos piliečių pasitenkinimas viešuoju sektoriumi yra žemiau EBPO vidurkio, o didinti gyventojų pasitikėjimą savivalda ir pasitenkinimą viešosiomis paslaugomis galima tik veiksmingai ir skaidriai valdant viešuosius finansus.