Naujose VVĮ valdybose laukiama nepriklausomų savo srities profesionalų
Šiais metais daugelyje valstybės valdomų įmonių (VVĮ) bus formuojamos naujos kadencijos valdybos. Verslo lyderiai, strateginio planavimo, finansų ir kitų sričių profesionalai kviečiami aktyviai dalyvauti būsimose VVĮ kolegialių organų atrankose.
„Vienas šios Vyriausybės prioritetų yra VVĮ pertvarka. Pagrindiniai iššūkiai VVĮ sektoriuje yra efektyvumo ir skaidrumo didinimas – apčiuopiama grąža valstybei, skaidrios vadovybės atrankos ir veiklos procesai bei ambicingi tikslai. Svarbu pažymėti, kad VVĮ portfelyje vis dar egzistuoja apie 17 „paveldėtų“ valstybės įmonių, kurių valdysena tarptautiniais standartais yra laikoma nepažangia. Ir tai nėra mažos įmonės, kalba eina net ir apie tam tikras strategines įmones. Savaime tai nereiškia, kad įmonės veikia neefektyviai ar neskaidriai, tačiau esu įsitikinusi, kad valstybė, turėdama visus svertus savo rankose, privalo būti profesionalia ir atsakinga įmonių savininkė bei užtikrinti aukščiausią valdysenos standartą. Todėl dalį šių įmonių siekiama pertvarkyti į valstybės valdomas bendroves, suformuoti profesionalius valdymo ir priežiūros organus, o tam tikrais atvejais apskritai atsisakyti įmonių, jei valstybė nebemato jų veiklos tikslingumo“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Valdymo koordinavimo centras informuoja, kad per ateinančius 12 mėnesių kas antroje VVĮ baigsis esamų valdybų kadencijos. Šįmet kolegialių valdymo organų atrankas skelbs didžiosios VVĮ, tokios kaip „Ignitis grupė“, Valstybinių miškų urėdija, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, „Klaipėdos nafta“, „Registrų centras“, „Kelių priežiūra“ ir kitos.
„Nepriklausomų, depolitizuotų ir kompetentingų VVĮ valdybų suformavimas valstybei yra esminis uždavinys. Tikimės, kad nauji VVĮ kolegialūs valdymo organai, kurių pagrindą sudarys nepriklausomi valdysenos ekspertai, ne tik sėkmingai tęs pradėtus darbus, bet ir padės dar efektyviau, skaidriau ir profesionaliau valdyti visų mūsų – valstybės – turtą. Esame pasirengę glaudžiai bendradarbiauti tiek su VVĮ, padedant organizuoti atrankos procesą, tiek ir pačiais kandidatais, kuriuos esant poreikiui konsultuosime ir suteiksime reikalingas metodines rekomendacijas“, – teigia Valdymo koordinavimo centro vadovas Vidas Danielius.
Įvairių sričių profesionalai, kurie savo žiniomis, patirtimi ir gerąja verslo valdymo praktika nori prisidėti prie VVĮ valdysenos gerinimo jau dabar kviečiami registruotis Valdymo koordinavimo centro sudaromoje valdysenos ekspertų duomenų bazėje https://governance.lt/kolegialus-organai/#informavimas. Užsiregistravusiems ir išreiškusiems susidomėjimą įsitraukti į VVĮ valdymą bus atskirai informuojama apie kiekvieną naują VVĮ inicijuotą atranką bei suteikiama išsami informacija dėl kandidatūros teikimo į konkrečios įmonės kolegialų organą.
V. Danielius pažymi, kad VVĮ kolegialių organų atrankos vykdomos pagal Vyriausybės nustatytą standartą, laikantis tarptautinių gerosios valdysenos principų. Kandidatuojantiems į nepriklausomus VVĮ kolegialių organų narius Valdymo koordinavimo centras yra parengęs išsamią atmintinę, kaip vykdomos atrankos.
Šiuo metu VVĮ valdybose 57 proc. yra nepriklausomų narių, o valdybos pirmininko pareigas nepriklausomi nariai užima net 73 proc. VVĮ.